Na co nezapomenout, když prodávám nemovitost

Daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující
11.10.2016
Sazby hypoték klesly na historické minimum
11.10.2016

Pokud se cítíte na to, že si svou nemovitost prodáte sami a jste připraveni věnovat tomu čas, peníze a v neposlední řadě také nervy. Tak pro Vás mám pár rad na co nezapomenout.

Prodávaná nemovitost musí odpovídat zapsanému stavu v Katastru.

Pokud máte na zahradě třeba garáž, která není zakreslena na snímku z Katastru, tak se později dostanete do problémů s Bankou. Přijde kupující, který bude chtít koupi financovat hypotékou. Měsíc bude vyřizovat potřebné dokumenty v Bance. Banka pošle odhadce a ejhle! Odhadce zjistí, že garáž není zapsaná do Katastru. V tu chvíli se spustí další nejméně 2 měsíční proces (geodet, Katastrální úřad, Banka), kdy se musí zakreslení zajistit. A co Vy, jako prodávající? Můžete si dovolit čekat další 2 měsíce? Kupující nemá čas, musí se vystěhovat ze svého bytu. S tímto nepočítal. Bude mít ještě o Vaši nemovitost zájem? Co když se objeví další zájemce, který bude mít k dispozici vlastní finance a nebude hypotéku potřebovat?

Ocitáte se v nelehké situaci. Musíte se rozhodnout co dál. S profesionálním makléřem se do této situace zaručeně nedostanete.

Takže 1. Rada zní. Než začnete prodávat, ověřte si, že stav Vaší nemovitosti odpovídá stavu zapsanému v Katastru.

 

Další radu najdete na tomto webu příště…

 

Vlastníte nemovitost společně s někým dalším, domluvte se na prodeji společně.

Případně sepište dohodu o tom, za jakých podmínek chcete nemovitost prodat. Nikdy nevíte, jaká může nastat situace. Například Vám Váš bratr před podpisem kupní smlouvy řekne, že za uvedenou cenu nemovitost neprodá, rozmyslel si to. Kupující pak po Vás může požadovat náhradu všech nákladů vynaložených na řešení hypotéky, právní služby a další výdaje s tím spojené.

Rada 2. Tedy zní. Pokud nejste jediným vlastníkem nemovitosti, mějte písemně domluveny podmínky prodeje, na kterých jste se s ostatními vlastníky nemovitosti dohodli.

Samozřejmě pokud máte svého makléře, nemusíte se s ostatními vlastníky nemovitosti třeba ani vidět. Makléř zajistí, aby všichni majitelé nemovitosti byli účastníky řízení. Připraví zprostředkovatelskou smlouvu, ve které jsou všechny podstatné úmluvy prodeje ošetřeny. V případě napjatých vztahů je toto mnohdy jediná cesta k bezproblémovému prodeji.

 

Pozor na podvodníky.

Dejte si pozor na zájemce, kteří Vám hned v prvních minutách řeknou, že nemovitost kupují. Často se stává, že jen slibují, a slibují a Vy čekáte, a čekáte. Doporučuji podepsat se zájemcem rezervační smlouvu. Budete tak mít jistotu, že to zájemce s koupí myslí vážně.

3.rada tedy zní. V případě zájmu o koupi podepište se zájemcem rezervační smlouvu.