Prodávám nemovitost sám

Fotografie a popis nemovitosti

Špatná prezentace a nekvalitní fotografie mohou udělat vaší nemovitost neprodejnou již na samém začátku. Myslíte, že fotografie pořízené mobilním telefonem nebo starým fotoaparátem jsou těmi správnými pro prezentaci Vaší nemovitosti?  Je třeba mít na paměti, že fotografie a popis jsou tím prvním co zájemce uvidí!

Výběr a zadání inzerce na servery

Kde budete Vaši nemovitost prezentovat? Jak vyberete nejvhodnější internetové servery? Vložíte svou inzerci na stránky bezrealitky.cz? V tom případě očekávejte, že Vám budou telefonovat z velké většiny realitní makléři a jediné co budete vyřizovat budou hovory s nimi. Uslyšíte jak je ten který nejlepší a jak Vám nemovitost prodá za nejvyšší cenu. Budete doslova „bombardováni“ žádostmi o spolupráci. Myslíte, že se takto dobře rozhodnete?

Telefonáty se zájemci

Pokud Vám konečně zavolá přímý zájemce, je více než pravděpodobné, že již při prvním telefonátu uslyšíte otázku. „Byla by byla možná nějaká sleva?“. Jak si kupujícího prověříte?

Prohlídky

Prohlídky jsou náročné jak z hlediska časového, tak z hlediska podávaných informací. Nikdy nevíte, co může zájemce odradit. Například v dobré víře zmíníte při prohlídce něco osobního o Vašem vztahu k nemovitosti a zájemce můžete v tu chvíli ztratit.

Věřte, že jsou situace, ve kterých není dobré nemovitost zájemci předvádět. To jak prohlídka probíhá a jaký z ní má zájemce dojem je druhým důležitějším okamžikem při závěrečném rozhodnutí zda nemovitost koupit.

Právní služby, zajištění smluv a úschovy

Podle čeho zvolíte advokáta, který Vám bude připravovat smlouvy?  Může se stát, že v zájmu Vaší ochrany Vám právník do smluv dá množství odstavců a prohlášení, která jsou „zbytečná“ neboť jsou řešená Občanským zákoníkem. Vás pak díky tomu čekají dlouhá jednání se zájemcem, abyste smlouvu doladili ke spokojenosti obou stran. Jednodušší a přehlednější smlouva je mnohdy lepším řešením.

Katastr a vložení smluv

Při financování koupě hypotékou, což je v dnešní době téměř každý obchod, Vás čeká navíc podpis zástavních smluv. Tyto smlouvy vystavuje Banka, Vy do nich nemůžete zasahovat. Víte co byste si měli v těchto smlouvách ohlídat?

Víte v jakém pořadí vložit smlouvy na Katastr? Aby byla zajištěna ochrana prodávajícího? Víte jaká jsou rizika spojená se špatným postupem?

Zapsání do Katastru a výplata peněz

Máte zkušenosti se zápisem nemovitosti do Katastru? Víte kdy zažádat o výplatu peněz z úschovy?

Předání nemovitosti

Nepodceňujte přípravu předávacího protokolu, je to neméně důležitý dokument, který s kupujícím podepisujete.

 

Komplikací, které Vás mohou potkat, pokud se rozhodnete prodávat si nemovitost sami je mnoho. Opravdu chcete jít touto cestou?