Sazby hypoték klesly na historické minimum

Na co nezapomenout, když prodávám nemovitost
11.10.2016
Na co nezapomenout jako prodávající nebo kupující
15.12.2016

Počet poskytnutých hypoték nyní roste závratným tempem. Není divu. Proč investovat své peníze, když můžeme mít za levno půjčené. 100 % hypotéky nejsou výjimkou.  Mnoho mladých lidí se řítí do dluhů na dlouhá léta téměř bezhlavě. Meziroční vrůst hypoték dosáhl 30 %. ČNB proto bankám doporučila poskytovat půjčky do maximální výše 95 % hodnoty nemovitosti. V praxi to pro kupující znamená, že budou muset mít část peněz z vlastních zdrojů.

Existují samozřejmě řešení. Příkladem může být dofinancování ze stavebního spoření nebo zástava další nemovitosti. Bohužel dalším novým nákladem se pro kupujícího stane od 1.11.2016 daň z nabytí nemovitosti ve výši  4 % z kupní ceny .

Než se rozhodnete pro hypotéku?

  1. Dobře zvažte měsíční výši splátky. Mějte na paměti, že se Vaše finanční situace se může změnit. Počítejte s rezervou, abyste se nedostali do problémů se splácením.
  2. Nechte si zpracovat více nabídek. Porovnejte poplatky spojené s hypotékou. Není rozhodující jen úroková sazba, ale také náklady na vedení účtu, hypotéky, zpracování, znalecký odhad atd. Pokud je to pro Vás oblast, ve které se nevyznáte, obraťte se makléře, který za Vás tyto záležitosti vyřídí.
  3. A nezapomeňte – dobrá rada – Čtěte, čtěte a čtěte! A teprve poté podepisujte!